Dietoterapia – jedna z dróg w leczeniu zaburzeń odżywiania

Dietoterapia to bardzo ważny sposób leczenie zaburzeń odżywania. Nie jedyny zresztą, ale mający ogromne znaczenie w procesie terapeutycznym.

Dietoterapią określamy systemowe stosowanie diet terapeutycznych, leczniczych, dostowanych do potrzeb, stanu zdrowia, możliwości, zaburzeń pacjenta, by pomóc mu w powrocie do zdrowia. Cele dietoterapii w leczeniu osób z zaburzeniami odżywiania określić możemy w następujący sposób:

  • normalizacja masy ciała i poprawa stanu odżywienia pacjenta
  • poprawa postaw żywieniowych, czyli w głównej mierze reakcji pacjenta na jedzenie
  • reedukacja żywieniowa, co oznacza pogłębienie wiedzy o odżywianiu i jedzeniu.

Normalizacja masy ciała w przypadku pacjentów z anoreksja oznacza, że pacjent wraca do swojej prawidłowej wagi a jego parametry życiowe, wygląd i samopoczucie poprawiają się. Mamy przecież świadomość tego, że niedożywiony organizm zaczyna chorować. Skutkami niedożywienia są między innymi ospałość, bóle brzucha, zaparcia, nieustanne uczucie zimna, zmiany skórne, wypadanie włosów, lanugo, osteoporoza, depresja, zaburzenia krążenia i pracy układu pokarmowego. Jeśli pacjent poddaje się dietoterapii objawy chorobowe stopniowo ustępują, choć potrzeba na to naprawdę dużo czasu. Trudno nawet określić, jak długo pacjent będzie wracał do „formy” ponieważ to niezwykle skomplikowany proces uzależniony od wielu czynników, między innymi od głębokości zaburzeń i gotowości pacjenta na leczenie.

Przez poprawę postaw żywieniowych rozumiemy na przykład unormowanie zachowań żywieniowych i reakcji organizmu na jedzenie. Osoby chore często bardzo emocjonalnie negatywnie reagują na rozmowy na temat jedzenie, na potrawy znajdujące się przed oczami. Te zachowania są efektem choroby i trzeba je normalizować, by pacjent miał szansę na wyzdrowienie.

Reedukacja żywieniowa to po prostu praktyczne przygotowanie do dokonywania właściwych wyborów żywieniowych, co oznacza, że konieczne jest nauczenie pacjenta, jakie rodzaje pokarmów są ważne dla jego organizmu, dlaczego na przykład tłuszcze są niezbędnym elementem codziennej diety, jak wygląda współczesna piramida żywieniowa i jakie konsekwencje niesie przestrzeganie zasad tzw. „zdrowego odżywiania”.

Mamy świadomość, że dietoterapia nie może być jedyną drogą do osiągnięcia równowagi i powrotu do zdrowia. W przypadku osób cierpiących na zaburzenia odżywiania dużą pracę do wykonania mają członkowie rodziny chorego, psychologowie, terapueci i otoczenie, w jakim chory przebywa. Im bardziej przyjazne, naturalne i bezpieczne, tym łagodniej i szybciej chory przechodzi przez proces leczenia i tym większe ma szanse na powrót do pełnego funkcjonowania w społeczeństwie.