Zdrowotne skutki anoreksji

Zaburzenia odżywania trwające długi czas wpływają nie tylko na psychikę, lecz także na kondycję całego organizmu. Jakie są zdrowotne skutki anoreksji?

Zaburzenia na tle odżywania mogą prowadzić do bardzo poważnych skutków zdrowotnych. Ich ślady pozostają na całe życie, nawet wtedy, gdy choroba minie. I choć każdy przypadek jest inny, możemy wyróżnić szereg negatywnych zmian, powodowanych zaburzeniami, takimi jak anoreksja. Znaczenie ma przede wszystkim to, jak długo dana jednostka choruje, jej wiek, ogólny stan organizmu, odporność, a nawet wcześniej przebyte choroby.

Zaburzenia hormonalne

U anorektyków nieprawidłowości najczęściej zauważane są na tzw. osi podwzgórze-przysadka-nadnercza oraz gonadach. Objawiają się one między innymi zanikiem miesiączki lub blokadą jej pojawienia się w przypadku bardzo młodego wieku kobiety chorującej. Gdy chorują dojrzewające dziewczęta, może się zdarzyć, że organizm przestanie się rozwijać. Choroba zaburza proces dojrzewania. Konsekwencją takiego stanu jest na przykład zanik narządów rodnych u młodych dziewcząt. Z kolei mężczyźni miewają problemy z potencją i płodnością. Równie częstą konsekwencją niedożywienia organizmu są zaburzenia stężenia hormonów wzrostu oraz tarczycy, które pociągają za sobą kolejne choroby.

Zaburzenia całego organizmu

Oprócz niekorzystnych zmian hormonalnych, problemem osoby chorej na anoreksję jest zanik mięśni i obrzęki stawów. Wyniszczony organizm będzie dawał o sobie znać suchą i łuszczącą się skórą, bardzo często pokrytą meszkiem (lanugo). Sporym problemem jest także wypadanie włosów. Do tego dochodzą zaburzenia układu krążenia, jak spadki ciśnienia krwi, zwolnienie lub zaburzenie rytmu pracy serca, niedokrwistość oraz hipotermia (obniżona temperatura ciała). Niedożywienie powodować może omdlenia, bóle i zawroty głowy, zaparcia/wzdęcia czy próchnicę zębów.

Bardzo często, zwłaszcza u osób młodych, pojawia się wtórna osteoporoza, której konsekwencją jest zwiększone ryzyko złamań kości oraz – w przypadku dorastającej młodzieży – brak możliwości osiągnięcia szczytowej masy kostnej.

Osoby cierpiące na anoreksję borykają się także z zaburzoną pracą układu nerwowego. Standardowe są problemy z koncentracją, depresja, nieustanne poczucie winy. Otoczenie chorujących nastolatków czy dorosłych, musi sobie zdawać sprawę z tego, że duży odesetek chorych popełnia samobójstwo. I jest to najczęstsza przyczyna śmierci anorektyków.

Do kogo się udać w przypadku zaburzeń odżywiania?

Terapia związana z odzyskaniem zdrowia powinna być przeprowadzona we współpracy psychiatry, psychologa oraz dietetyka. Co ważne, terapią z zasady obejmuje się całe rodziny. Choroba jednego z jej członków nie jest kwestią tylko i wyłącznie chorującego. Zaburzenia odżywiania mają wpływ na funkcjonowanie całej rodziny. Podobnie, jak rodzinne problemy i konflikty stają się często podłożem choroby.

Chory powinien również być objęty opieką lekarzy – specjalistów, jeśli wymaga tego stan jego zdrowia.