Jak ważna jest rehabilitacja po uzależnieniu?

Gdy pacjent trafia do centrum rehabilitacyjnego, często chce wiedzieć, że stuprocentowo pomogą mu wyleczyć się z uzależnienia. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że uzależnienia wciąż nie można wyleczyć. Czy to oznacza, że leczenie i rehabilitacja może trwać do końca życia pacjenta?
Przy uzależnieniu od narkotyków poprzez leczenie i rehabilitację możliwe jest wyzwolenie od ciągłego i obsesyjnego pragnienia stosowania narkotyków. Oczywiście, kiedy człowiek dopiero zaczyna zażywać narkotyki, ich porzucenie na własną rękę jest o wiele łatwiejsze, aniżeli wtedy, gdy potrzebuje się większej dawki używek. W tym przypadku, osoba już nie potrafi kontrolować swojego pociągu do narkotyków i potrzebuje konkretnej pomocy zewnętrznej.
W taki momentach na pomoc przychodzi leczenie i rehabilitacja samego uzależnienia poprzez specjalistyczny ośrodek odwykowy, który pomoże skończyć z nałogiem i odzyskać kontrolę nad wolą pacjenta.


Specjalistyczny ośrodek jest w stanie przywrócić człowieka do pełnego życia, w którym tylko czasami będzie wspominać o tym, jakie uzależnienie miał w przeszłości.
Główny problem polega na tym, że jeśli chociaż raz w życiu człowiek spożyje chemiczną lub odurzającą substancję, to samodzielnie może mu być trudno panować nad sobą i łatwiej jest przekraczać kolejne granice.
Również w przypadku zakończonej terapii ponowne sięgnięcie po narkotyki sprawia, wcześniej przeprowadzone leczenie i rehabilitacja uzależnienia traci swoje skutki – pacjent bardzo szybko wraca do swojego poprzedniego stanu chorobowego.
Na podstawie powyższego, staje się jasne, że dla pacjenta ważne jest, aby nie dopuszczać nawrotów po przebiegu leczenia i rehabilitacji, ponieważ potem nie można samodzielnie uporać się z zależnością od używek.
Podobne artykuły