SPECJALIZUJEMY SIĘ W KOMPLEKSOWEJ
TERAPII I REHABILITACJI

MRH tworzą wykwalifikowani specjaliści,
którzy pomogą Tobie i Twojej rodzinie.

Czym jest anoreksja?

Anoreksja zwana też jako jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa – AN)  to zaburzenie odżywiania polegające na celowej utracie wagi wywołanej i podtrzymywanej prze osobę chorą. Konsekwencją jest szybkie wyniszczenie organizmu, które może prowadzić do zagrożenia życia, a nawet ostatecznie do śmierci!
Na anoreksję zdecydowanie częściej zachorują kobiety niż mężczyźni. Przyczyny choroby to powiązane ze sobą czynniki osobowościowe, społeczno-kulturowe i biologiczne. Statystyki podają, że w 75% przypadków chorują osoby poniżej 25 roku życia.

Osoba zmagająca się z tą chorobą ma niewłaściwy obraz własnego ciała, oraz obawia się przybrania na wadze. Wynika to z zaniżonej samooceny i  Najbardziej narażoną na te zaburzenia jest grupa wiekowa między 13 a 18 rokiem życia. Problem anoreksji staje się coraz popularniejszy, a Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD-10) wyróżnia dwie postaci zaburzenia – jadłowstręt psychiczny i jadłowstręt atypowy. Inna z klasyfikacji (DSM-5 Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego) wyróżnia postać ograniczającą i postać z napadami objadania się/przeczyszczaniem. Każda z postaci jest silnie niebezpieczna dla zdrowia i życia.

Jakie są objawy anoreksji?

Osoby zmagające się z jadłowstrętem unikają okazji do spożywania jedzenia wysokokalorycznego. Ograniczają przyjmowanie pokarmów. Nawet jeśli mają niedowagę, cały czas starają się za wszelką cenę zmniejszać masę ciała i obawiają się przytycia.

Silny lęk przez wzrostem wagi powoduje nawet przymus ciągłego odchudzania, intensywnych ćwiczeń fizycznych, a także celowe wymioty i przeczyszczenia organizmu! Bardzo często anorektycy chcą spożywać posiłki w samotności.

Zaburzona ocena własnego wyglądu, nagły spadek wagi sieją spustoszenie w organizmie. Zmiany hormonalne skutkują u kobiet zanikiem miesiączki, a u mężczyzn niknie zainteresowanie seksem.

Typy anoreksji

  • Typ restrykcyjny – głównymi sposobami obniżania wagi są głodówka i ćwiczenia fizyczne;

  • Typ bulimiczny – prócz ograniczania przyjmowanych pokarmów, osoba chora prowokuje wymioty, stosuje środki przeczyszczające, a także moczopędne.

Kryteria diagnostyczne

Według klasyfikacji ICD-10

  • A. Nagły spadek wagi, a u dzieci brak przyrostu wagi, który prowadzi co najmniej 15% poniżej prawidłowej wagi lub oczekiwanej stosownie do wieku i wzrostu.

  • B. Spadek wagi jest wynika z celowego ograniczania jedzenia i unikanie tuczącego jedzenia.

  • C. Osoba ocenia siebie jako otyłą, odczuwa strach przed przytyciem i narzuca sobie niski próg własnej masy ciała.

  • D. Zaburzenia endokrynne osi przysadkowo-gonadalnej obejmujące wiele układów, przejawiają się u kobiet zanikiem miesiączkowania, a u mężczyzn utratą seksualnych zainteresowań i potencji (wyraźnym wyjątkiem jest utrzymywanie się krwawień z pochwy u kobiet anorektycznych stosujących substytucyjne leczenie hormonalne, najczęściej w postaci przyjmowania leków antykoncepcyjnych).

  • E. Zaburzenie nie spełnia kryteriów A i B dla żarłoczności psychicznej (bulimia nervosa) wg. jej klasyfikacji ICD-10.

Według klasyfikacji DSM-IV-TR

  • A. Odmowa utrzymywania masy ciała na poziomie minimalnej masy prawidłowej dla wieku i wzrostu lub ponad tym poziomem (np. spadek masy ciała prowadzący do utrzymywania masy ciała mniejszej niż 85% oczekiwanej albo niepowodzenie osiągnięcia oczekiwanego przyrostu masy w okresie wzrostu prowadzące do masy ciała mniejszej niż 85% oczekiwanej).

  • B. Nasilona obawa przed przyrostem masy ciała i przytyciem, nawet w przypadku niedostatecznej masy ciała.

  • C. Zakłócenie sposobu przeżywania masy i kształtu własnego ciała, nadmierny wpływ masy ciała lub jego kształtu na samoocenę albo zaprzeczanie powadze aktualnie niskiej masy ciała.

  • D. U kobiet po rozpoczęciu miesiączkowania, brak miesiączki, tzn. brak co najmniej trzech kolejnych cyklów miesięcznych (jeśli miesiączka występuje tylko w następstwie stosowania hormonów, np. estrogenów, kobieta uważana jest za niemiesiączkującą).

Szczęście jest w wolności. Stań się wolny z naszą pomocą.

Fizjologiczna, społeczna i duchowa rehabilitacja. Ta droga jest trudna, ale razem nam się uda! Będziemy Cię po niej prowadzić.
terapia grupowa
spotkanie

Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy!

    IMIĘ I NAZWISKO

    ADRES EMAIL

    NUMER TELEFONU

    JAK MOŻEMY CI POMÓC?