Czym jest anoreksja?
Anoreksja zwana też jako jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa – AN) to zaburzenie odżywiania polegające na celowej utracie wagi wywołanej i podtrzymywanej prze osobę chorą. Konsekwencją jest szybkie wyniszczenie organizmu, które może prowadzić do zagrożenia życia, a nawet ostatecznie do śmierci!
Na anoreksję zdecydowanie częściej zachorują kobiety niż mężczyźni. Przyczyny choroby to powiązane ze sobą czynniki osobowościowe, społeczno-kulturowe i biologiczne. Statystyki podają, że w 75% przypadków chorują osoby poniżej 25 roku życia.
Osoba zmagająca się z tą chorobą ma niewłaściwy obraz własnego ciała, oraz obawia się przybrania na wadze. Wynika to z zaniżonej samooceny i Najbardziej narażoną na te zaburzenia jest grupa wiekowa między 13 a 18 rokiem życia. Problem anoreksji staje się coraz popularniejszy, a Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD-10) wyróżnia dwie postaci zaburzenia – jadłowstręt psychiczny i jadłowstręt atypowy. Inna z klasyfikacji (DSM-5 Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego) wyróżnia postać ograniczającą i postać z napadami objadania się/przeczyszczaniem. Każda z postaci jest silnie niebezpieczna dla zdrowia i życia.
Jakie są objawy anoreksji?
Osoby zmagające się z jadłowstrętem unikają okazji do spożywania jedzenia wysokokalorycznego. Ograniczają przyjmowanie pokarmów. Nawet jeśli mają niedowagę, cały czas starają się za wszelką cenę zmniejszać masę ciała i obawiają się przytycia.
Silny lęk przez wzrostem wagi powoduje nawet przymus ciągłego odchudzania, intensywnych ćwiczeń fizycznych, a także celowe wymioty i przeczyszczenia organizmu! Bardzo często anorektycy chcą spożywać posiłki w samotności.
Typy anoreksji
Kryteria diagnostyczne
Według klasyfikacji ICD-10
Według klasyfikacji DSM-IV-TR
Szczęście jest w wolności. Stań się wolny z naszą pomocą.


Skontaktuj się z nami!
Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy!